Okej, den andra hjärndumpen.
En sak jag tänkt på är Japan och hur opålitligt nyhetsflödet är, även med vanligtvis pålitliga medier.
Två saker särskilt. Hur jag hittat ett par tre personer som rapporterat på Twitter och som av någon anledning väckt nära nog omedelbart förtroende.
Delvis har jag snabbt fått förtroende för dem för att jag hänvisats till dem av personer jag redan har förtroende för. Sedan är det något med hur de förhåller sig till det de rapporterar. De har varit noga med att skilja på det som de själva litar på och det där de ännu är osäkra. I traditionella medier låter det ofta som att allt är tvärsäkert. I alla fall är man sällan så ödmjuk inför det osäkra som i gräsrotsrapporteringen.
Sedan är det något annat också. Och där kopplar jag till ett helt annat tillfälle då jag försökte hitta en eau de toilette som jag borde gilla, för att kunna svara min mor om vad jag önskade mig i födelsedagspresent. Hon skulle resa bort kort före och det var det enda jag kunde komma på att jag ville ha därifrån.
Med parfym är det ju lite speciellt. Med andra saker väger vänners rekommendationer tungt men med parfym är det dels individuellt vad man gillar och dels funkar inte alla dofter ihop med allas naturliga doft. Nu blev det ganska misslyckat, för den jag sa att jag ville ha visade sig kombinerat med min egen doft få en påtaglig lukt av bränt trä. Men det var ett intressant experiment där jag jämförde dels ”automatiska” rekommendationssystem (som t ex Hunch) med sajter som egentligen bara var enkla forum (främst Basenotes).
Men det får jag berätta om vid ett annat tillfälle. Tiden är uppe.
Recent Comments