Det är mycket Yahoo-bashning därute. Men jag tycker de ska ha kredd för att de är så fenomenala på att dela med sig av sin kunskap. Kanske bäst av alla rentav.
Jag tänker t ex på Douglas Crockfords fantastiska presentationer om Javascript, deras fantastiska bibliotek av designmönster, deras fantastiska research om webbprestanda, eller mindre men ändå väldigt användbara saker som deras direktiv om vilka webbläsare de väljer att stödja (skönt att luta sig åt när någon vill ha stöd för Firefox 2 eller IE 5).
Visst, Google bjussar på mycket av sin kunskap men inte i närheten av under lika ordnade former som Yahoo. Och kommer någon annan ens i närheten?
+1.
Jag skulle inte påstå att någon kommer i närheten, nej.
Posted by: twitter.com/madr | 2009.11.17 at 09:54
Håller med! Tycker det postas bra saker på Yahoo User Interface blog, och särskilt då "YUI Theater" som ofta bjussar på bra grejjer.
Posted by: Pär Thernström | 2009.11.17 at 10:18
+1
Deras CSS Reset är guld värd den med.
Posted by: Anton Lindqvist | 2009.11.17 at 15:43