På senare tid har jag stött på ett antal underliga fruktkorsningar. Den allra senaste är pluoten, en korsning mellan plommon och aprikos. Efter lite eftersforskning fann jag att det finns ett antal liknande korsningar. Här är en lista på de jag fann på wikipedia:
- Pluot – 3/4 plommon och 1/4 aprikos
- Aprium – 3/4 aprikos och 1/4 plommon
- Peacotum – persika, plommon och aprikos, andelar okända.
- Plumcot – en korsning mellan prunus armenica och prunus domestica, skall tydligen lukta som en aprikos och smaka som ett plommon.
De första tre är alla framtagna av Floyd Zaiger och hans firma. Den sistnämnda är mycket äldre och framtagen av Luther Burbank.
Personligen tycker jag att pluoten, den enda av de ovan nämnda korsingarna jag smakat, smakar mindre än den lovar, men är mycket saftig, lite som det asiatiska päronet. Dock förekommer den i en mängd färg- och smak-kombinationer, så kanske jag stöter på en god med tiden.
Men nu när det är säsong här i Förenta Staterna är det få frukter som kan tävla med persikorna ändå...
Fotot är taget av kevinomara på flickr och skyddat av en Creative Commons-licens
/ Svante
Recent Comments