En uppföljning om moka-experimenten.
Martin tipsade i en kommentar om att söka efter svar i forumen på sajten Riktigt kaffe. Jag vet inte om Svante följde rådet eller om han hamnade där av ett sammanträffande, men han tipsade mig i alla fall om en tråd där moka-bryggande diskuterades.
Jag fastnade vid ett tips från mrjohan där man
- inte packar alls,
- kör full effekt på plattan,
- har locket öppet och
- tar av plattan när kaffet börjar flöda.
Som Svante säger i en kommentar till förra inlägget funkar inte full värme om man har gasspis, eftersom lågan då tenderar att bli så bred att den tar sig ut på sidorna och smälter handtaget.
På vår keramikhäll funkar det dock fint. Med den bönan jag snöat in på nu, Santo Domingo Barahona, så smakar det med denna metod bäst om man inte packar alls, utan fyller på filtret och rågar av överskottet. Bara att pressa ned överskottet lite lätt ger aningen för skarp smak.
Med en mildare böna kan det möjligen vara idé att packa lite för att få mer smak, men jag kan också tänka mig att det dödar nyanserna i kaffet.
För vetenskapen testade jag en gång att packa rejält hårt. I tråden på Riktigt kaffe menade någon att det kunde få bryggaren att sprängas (vilket personen bevittnat med egna ögon). Det som hände för mig var dock att ångan tog vägen genom ventilen i stället (kanske var mokasprängarens ventil igenkorkad?).
Varför ska locket vara öppet då? Tipsaren menar att det är för att kondensvattnet inte ska släcka ut creman. Men det bildas ändå så lite att det inte gör någon skillnad – i alla fall med denna böna. En anledning att ändå köra med öppet lock är att du ska se när det är dags att ta av värmen.
Bland de andra förslagen i tråden nämndes att mala bönorna något finare än annars. Min kaffeförsäljare säger 4,2 på en tiogradig skala till moka, men det borde variera lite med bönan. Det borde dock finnas en gräns för hur fint man kan mala utan att sumpen följer med upp i kaffet.
Hur som helst, jag ska fortsätta experimentera ett tag. Återkommer kanske i ärendet.
Kul att du experimenterar i alla fall :-). Ett tips om du bor Stockholm, Göteborg eller Malmö är att hänga med på någon av studiebesök , t ex det som de hade i Stockholm med Johan & Nyström, det rekommenderar jag varmt.
Posted by: Martin | 2007.05.30 at 11:38
Det låter intressant! Jag har insett att de bönor jag brukar köpa kommer från dem (mina favoriter är Etiopisk Yirgacheffe och Santo Domingo Barahona som jag nämnde ovan).
Posted by: Peter | 2007.05.30 at 19:57